Who's Who

Come and meet the staff at our school!

Headteacher – Mr Mathew Alcock

Deputy Headteacher – Mrs Yaroslava Briggs

Class

Teacher

Subject Responsibility

Teaching Assistant

 

 

Nursery

(AM / PM)

 

Mrs Casey

 

 

RE

 

Mrs Mehta

Mrs Simmonds

Miss Blake

Reception - RLC

(Snakes / Crocodiles)

 

Miss Christy

Miss Lyszczarz

 

 

Miss Bannister

Miss Spencer

Mrs Whitcombe

Mrs Gough

Reception – RRM (Lions / Zebras)

 

Mrs Mistry

 

Geography

Mrs Madlani

Mrs Lalji

Reception  - RKW (Elephants / Meerkats)

 

Mrs Watson

 

DT

Mrs Birchenall

Mrs McManus

 

Year 1

 

Miss Tollafield

 

DT

Mrs Ingram

Mrs Murney

 

Miss Bingley

 

Art

 

Miss Shepherd

 

 

Miss Ottey

 

Curriculum Lead

Numeracy

Mrs Gangar

Mrs Murney

Year 2

 

Mrs Uddin

 

RE

Miss Sweeney-Essex

Miss Warner

Mrs Parmar

 

Miss Dhiraj

 

History

Mrs Langley

Mrs Warsop

 

Mrs Sweeney-Essex

 

Curriculum Lead

Mrs Miller

Mrs Matthews

Year 3

 

Miss Jama

 

Science

Mrs Malewicz

Mr Foster

Miss Pemberton

 

Miss Chudasama

 

Computing

 

Miss Lazari

Mrs Bains

Mrs Luck

Miss Hollis

 

Music

 

Ms Hector

Miss Timson

Year 4

 

 

 

 

Geography

 

Miss Fern

 

Miss Rogers

 

Assistant Headteacher – Phase 3

Numeracy Lead

Mrs Lambell

Mrs Saad

 

Mr Sexton

 

PE 

 

Mrs Saunders

Miss Warner

Year 5

Mr Brown 

MFL

Curriculum Lead

 

Miss Bhana

Mrs Wilson

Mrs Kaur

Miss Dhamelia

Art

 

Miss Evans-Green

 

 

Miss Johnstone

 

History

 

Miss Powrie

Mrs Parmar

Year 6

 

 

Miss MacNeish

 

Assistant Headteacher - Phase 4

KS2 Literacy Leader

Mrs Bradshaw

Mrs McMahon

 

Assistant Headteacher - Pupil Premium

 

Miss French

Miss Pemberton

Miss Ebrahim

 

Computing

 

 

Ms Martin

 

 

Mrs Palmer – Assistnat Headteacher for Safeguarding and SEN

Miss Christy - Assistant Headteacher - Phase 1 

Miss Stranney – ECaR / Assistant Headteacher – Phase 2  Early Years and KS1 Literacy Leader

Mrs Lowne – Speech and Language teacher 

ICT Technician

Mr Rudge / Mr Parker (Intalect)

Mr York 

Learning Mentors

Mrs Elson

Mrs Wood

Family Learning and Parenting Co-ordinator

Miss Kane

PPA Cover 

Miss Walker 

Mrs Shand (Maternity)

Mrs Saunders

Mr Foster (Sports Coach)

 

Administration

Miss Barnes – Business Manager

Mr Barnes

Miss Chamberlain (Apprentice)

Mrs Davis

Miss Oliver

 

 

 

 

 

 

Premises Staff

Mr Collins – Premises officer/Cleaner

Mr Stone – Premises officer

Mrs Jesson

Miss Law

Mrs Chinn

Miss Kabiri

Miss Bownes

Ms Reid

 

MDS

Mrs Wood – Mid Day Manager

Ms Martin

Mrs Langley

Mrs Luck

Mrs Warsop

Mrs Mehta (Nursery)

Mrs Jesson

Miss Bownes

Mrs Lambell

Mr Foster (Sports KS2)

Miss Timson

Mrs Matthews

Mrs Whitcombe

Miss Saad

Miss Hawse

Miss French

Mrs Bradshaw

Ms Reid

Mr Barnes (Sports KS1)

Mrs Murney

Mrs Goddard

Miss O'Neill

Miss Shepherd